NAUDINGI PATARIMAI #4. Kaip skalbti vilnonius drabužius?

  • NAUDINGI PATARIMAI #4. Kaip skalbti vilnonius drabužius?

    Skalbti vilnonius drabužius, ypač mūsų rankų darbo gaminius, tokius kaip liemenės, kepurės, riešinės ar kojinės, reikalauja ypatingos priežiūros, nes vilna yra natūralus pluoštas, jautrus drėgmei, temperatūrai ir trinčiai. Netinkamai prižiūrimi vilnoniai daiktai gali susitraukti, prarasti formą ar tapti šiurkštūs! Norint išlaikyti šių gaminių ilgaamžiškumą ir grožį, reikia žinoti kelias svarbias taisykles. 

    Kuo vilnonių gaminių skalbimas išskirtinis?

    Kaip ir minėjome, vilna yra natūralus pluoštas. Na, sakykime, kad jis geba „kvėpuoti“, todėl vilnoniai gaminiai ilgiau išlieka švarūs, juos reikia rečiau skalbti. Jie sugeria drėgmę ir leidžia jai išgaruoti. Tačiau su laiku ir naudojimu vilna gali prarasti savo minkštumą ir elastingumą, todėl būtina periodiškai ją skalbti. Rankų darbo vilnoniai daiktai yra dar jautresni mechaniniams veiksniams, todėl skalbti reikia itin atsargiai. 

    Skalbimo būdai

    Yra du pagrindiniai vilnos skalbimo būdai: skalbimas rankomis ir skalbimas skalbimo mašinoje su vilnai skirtomis programomis. Renkantis būdą, reikėtų atsižvelgti į gaminio tipą ir gamintojo rekomendacijas, jeigu tokios yra. Mūsų parduotuvės EMONELA rekomedacijas galite rasti daugelio vilnonių prekių aprašymuose. Bet ne visuose, todėl šiame straipsnyje sutalpinsime visą naudingą informaciją, kurią Jums reikia žinoti, įsigijus vilnonių gaminių ar norint juos įsigyti.

    Skalbimas rankomis 

    Tai saugiausias būdas, ypač rankų darbo gaminiams, tokiems kaip riešinės, kojinės ar kepurės. Laikykitės šių žingsnių: 

    1. Pasirinkite tinkamą skalbiklį. Naudokite specialius vilnai skirtus skalbiklius, nes įprasti gali pažeisti vilnos pluoštus. Vilnai tinka švelnūs, natūralūs skalbikliai be stiprių cheminių priedų ar kvapų.

    2. Vandens temperatūra. Labai svarbu, kad vanduo būtų šaltas arba vos šiltas (apie 30°C). Karštas vanduo gali sutraukti vilną.

    3. Skalbimas ir skalavimas. Įmerkite vilnonį gaminį į vandenį ir atsargiai minkykite rankomis, venkite stipraus trynimo ar sukimo. Leiskite gaminiui keletą minučių mirkti, po to atsargiai išspauskite vandens perteklių (nesukite gaminio!). Skalavimui taip pat naudokite šaltą ar vos šiltą vandenį.

    4. Vilnos minkštiklis. Kai kurios vilnos gaminių rūšys, pvz., megztos kepurės, po skalbimo gali tapti šiurkščios. Galite pridėti vilnos minkštiklio ar naudoti natūralų plaukų kondicionierių, kurį įpilsite į paskutinį skalavimą. Tai padės išlaikyti minkštumą.

    5. Džiovinimas. Niekada nedžiovinkite vilnonių gaminių tiesioginėje saulės šviesoje ar šalia šilumos šaltinių, nes jie gali susitraukti ir prarasti formą. Idealiausia džiovinti gaminius tiesiai patiesus ant rankšluosčio horizontalioje padėtyje. Naudokite sausą rankšluostį, kuris sugers drėgmės perteklių. Džiovinant venkite kabinti gaminius ant virvių ar pakabų, nes tai gali deformuoti audinį. 

    Skalbimas skalbimo mašina 

    Jei nusprendėte skalbti vilnonius gaminius skalbimo mašinoje, labai svarbu laikytis šių taisyklių:

    1. Pasirinkite tinkamą programą. Daugelis modernių skalbimo mašinų turi specialią programą vilnai (angl. wool) skalbti. Ji iš karto nustato žemesnę temperatūrą ir švelnesnį būgnų judėjimą, kad būtų išvengta vilnos pažeidimo.

    2. Temperatūros nustatymai. Net ir su skalbimo mašina, įsitikinkite, kad temperatūra neviršytų 30°C. Šiltesnis vanduo gali pažeisti vilnos pluoštus ir sukelti susitraukimą.

    3. Specialus skalbiklis. Naudokite tik vilnai skirtus skalbiklius. Kai kurie skalbimo mašinose naudojami skalbikliai gali būti per stiprūs jautriai vilnai ir sukelti jos šiurkštėjimą ar išblukimą.

    4. Gręžti ar ne? Nerekomenduojama vilnonių gaminių gręžti, nes tai gali sugadinti jų struktūrą. Jei pasirinkote programą su gręžimu, nustatykite itin mažą gręžimo greitį arba visiškai jo venkite. 

    Specialūs patarimai skirtingiems gaminiams

    Vilnonės kojinės. Nors vilnonės kojinės yra šiek tiek tvirtesnės nei kepurės ar riešinės, jų nereikėtų stipriai trinti ar gręžti. Geriausia jas mirkyti šaltame vandenyje ir švelniai skalbti rankomis.

    Vilnonės kepurės. Vilnonės kepurės gali greitai prarasti savo formą, todėl jas po skalbimo būtinai reikėtų formuoti, uždedant ant kokio nors apvalaus daikto (pavyzdžiui, baliono ar galvos formos pagalvėlės).

    • Vilnonės riešinės. Riešinės paprastai būna plonos ir lengvos, tad jas reikia ypač atsargiai skalbti ir džiovinti, vengiant ištempimo.

    Vilnonės liemenės. Liemenės paprastai yra didesnės (o ypač mūsų), tad skalbiant rankomis būtina jas atsargiai išspausti, bet negręžti. Džiovinant reikėtų jas paguldyti horizontaliai, kad nesideformuotų. 

    Džiovinimas ir priežiūra po skalbimo

    Teisingai išdžiovinti vilnos gaminiai išlaikys savo formą ir minkštumą. Po džiovinimo, kai gaminys visiškai išdžius, galima jį lengvai išlyginti, naudojant švelnų garų režimą, tačiau venkite tiesioginio kontakto su lygintuvu – tarp jo ir gaminio naudokite ploną audinį. Vilnos gaminius laikykite sausoje vietoje, vengiant drėgmės ir tiesioginės šviesos. 

    Dažniausios klaidos

    Karštas vanduo ir intensyvus gręžimo režimas. Vilnos gaminiai ypač jautrūs šilumai ir stipriam mechaniniam poveikiui, tad karštas vanduo ir stiprus gręžimas skalbimo mašinoje gali sukelti vilnos veltinimą ar susitraukimą.

    Įprasti skalbikliai. Įprasti skalbikliai dažnai yra per agresyvūs vilnai, todėl naudokite tik specialiai tam pritaikytus švelnius skalbiklius.

    • Tiesioginė saulė ar šiluma? Vilnoniai gaminiai neturėtų būti džiovinami saulėje arba šalia radiatorių, nes jie gali prarasti savo elastingumą ir minkštumą. 

    Taigi...

    Aiškiai suprantame, kad vilnonių gaminių priežiūra reikalauja kantrybės ir atidumo, tačiau teisingai juos skalbiant ir džiovinant, jie ilgai išliks puikios būklės. Svarbiausia yra naudoti švelnius skalbiklius, vengti karšto vandens ir tiesioginės šilumos, taip pat neskubėti jų išdžiovinti. 

     

    EMONELA –  jauku ir miela!